מוצר (ים) 0.00 ₪
עדיין אין לך מוצרים בעגלת הקניות

מתכונים טבעונים קלים

בשנים האחרונות אנו עדים לעליה גדולה של אזרחים צעירים וצעירות, אנשים בגילאי שנות ה 40 ומעלה ונשים רבות מתחילים לעסוק בספורט באופן קבוע ואף להשתתף בתחרויות ספורט המתקיימות לאורך כל השנה ובכל מקום בארץ.

מדובר על תופעה בה נוטלים חלק מעל מאות אלפי אזרחים ומצטרפים אליהם בכל שנה מאות רבות של ספורטאים חדשים.

יחד עם הפעילות הענפה החלו הרבה ספורטאים לשנות את התזונה שלהם כחלק מהשינוי הבריאותי בו הם בחרו. חלקם אף מחליט לפנות לתזונה טבעונית ולהפך להיות ספורטאים טבעונים.

בניגוד לתפישה שחונכנו עליה לאורך שנים על הקשר החזק בין ספורט ואכילת בשר וסידן חשוב לדעת שתזונה טבעונית טובה, עם שילוב מאוזן של ירקות ופירות טריים, דגנים מלאים, קטניות, זרעים ואגוזים – מספקת כמעט כל מה שספורטאי זקוק לו.

ההבדל היחיד בין ספורטאים לעומת אנשים בפעילות רגילה הוא שספורטאים צריכים לאכול יותר, ותוספת המרכיבים החסרים תבוא עם העלייה בכמות המזון.

נכון, פעילות גופנית, על אף היותה חשובה ואף קריטית לבריאותנו, גורמת להרס השריר במקביל לבנייתו, בין היתר עקב מצב של סטרס חמצוני.

אבל בניגוד למזון מהחי, מזון מהצומח דווקא מסייע במניעת הנזקים הללו ובהחלמה מהם לאחר פעילות גופנית אנאירובית ואו עצימה (ספרינטים, אימוני כוח וכדומה).

במזון מהצומח, במיוחד בירקות ובפירות טריים ומבושלים, מצויים בשפע נוגדי חימצון - למשל ויטמין C, בטא קרוטן וויטמין E. מזון מהחי, לעומתו, מכיל כמויות אפסיות של החומרים הללו.

למעשה, חלק מהמחקרים מראים כי בהשוואה לאוכלי כל, דמם של צמחונים ויותר מכך של טבעונים מכיל כמויות גבוהות של החומרים החשובים הללו.

המרכיב התזונתי החשוב ביותר לספורטאים הוא פחמימות, ה"דלק" של הגוף בשעת מאמץ. אלה קיימות בשפע במזונות צמחיים בלבד. ניתן למצוא באינטרנט מלא הצעות למתכונים טבעונים קלים לספורטאים.

יתרון לספורטאים

המזון הצמחי המלא עשיר בסיבים המספקים יתרון תזונתי לאלו העוסקים בספורט.

גם ביחס לשאלת השומן אותו ספורטאים צריכים לצרוך , אצל ספורטאים השומן צריך להוות 28-20% מהערך הקלורי של המזון שהם צורכים.

המקור לשומן ממש לא חייב להיות מהחי והוא יכול להיות זרעים, אגוזים, טחינה, אבוקדו, שמן פשתן, שמן זית, שמן קנולה וכדומה – ולא מזון מטוגן או מרגרינה.

מה אוכלים ספורטאים לפני האימון ואחריו ?

שעה לפני האימון אפשר, אבל לא חובה, לאכול ארוחה קטנה שמכילה דגן וקיטניה - בכמות קטנה יחסית שלא תכביד עליהם. למשל פרי או 2-3 תמרים יבשים

הניסיון הוכיח שכשאנו בוחרים במזון פשוט וטבעי יותר, הגוף שלנו מרגיש טוב יותר, רמת החיוניות שלנו עולה ורמת הכושר והביצועים שלנו היא טובה בהרבה מתזונה רגילה.

על כן מומלץ מאד לאכול ירקות ופירות רבים , להתחיל לשנות את אורח החיים לא רק במעבר לאימוני ספורט אלא גם למעבר לתזונה טבעונית בריאה .

המלצה שלנו למתכון טבעוני קל הוא , מתכון של ממרח זיתים שחורים אשר מומלץ להכין ולאכול בסיום כל אימון :

מתכון: ממרח זיתים שחורים

כוס זיתים שחורים מגולענים

2 שיני שום

כפית חרדל

כפית עלי טימין

חצי כוס שמן זית

גבעול בזיליקום טרי

הוראות הכנה

מרסקים את כל החומרים חוץ משמן זית במעבד מזון.

מוסיפים בהדרגה שמן זית עד לקבלת משחה.